Desatero obsahového marketingu

10 tipů pro obsahový marketing

Obsahový marketing je promyšlené vytváření a sdílení kvalitního obsahu zdarma. Přitáhne návštěvníky a postupně je pomůže změnit na zákazníky a ty na vracející se klienty.

Zveřejňujte užitečný nebo zábavný obsah. Chyťte lidi za srdce. Oblíbí si vás a vaše prodeje se zvýší.

Dodržte naše desatero, což není úplně snadné, ale také to není nemožné. 

 

1. Váš čtenář

Kdo vás čte a proč? Pro koho píšete?  Pro koho jsou vaše články užitečné?  Kdo je vaše cílová skupina? Každý člověk najde užitečnost v něčem jiném. Je důležité vědět, na koho se zaměřujete.

Proč budou lidé věnovat pozornost právě vašemu obsahu? Je váš obsah aktuální? Originální? Zábavný? Užitečný?

 

2. Obsahová strategie

Více než 80% společností tvořících obsah nemá kvalitní obsahovou strategii. To je příležitost pro vás!  Není nic nového na tom, že je důležité si vše promyslet. U obsahového marketingu to platí 2x.

Potřebujete vědět, jakou strategii a styl zvolíte. Jestli budete své čitatele a klienty spíše šokovat ve smyslu titulků časopisu Blesk nebo použijete serióznější názvy článků. Budete vybízet k akci, soutěžím, anketám, sdílení nebo vám bude vyhovovat pasivita čtenářů a cílení na odbornější publikum.  Kterými kanály budete obsah propagovat? Placená reklama, sociální sítě, blogy, PR magazíny, zpravodajské servery …

Odborné články nudí. Příliš osobně a vtipně zaměřené sice pobaví a víc se sdílí na sociálních sítích, ale nevybudují vám povědomí o vaší odbornosti. 

 

3Hodnotný obsah (alfa a omega každého slušného webu)

Neplňte internet „obsahem“, jako většina lidí. Řešte potřeby vašich uživatelů, dejte jim obsah, který baví, bude originální a užitečný.

Dobrý obsah se více sdílí se a zvyšuje vaše pozice ve vyhledávání. Poroste vám počet unikátních návštěvníků a lidé zůstanou na vašem webu. Snáz vybudujete komunitu fanoušků a lidé si vás spojí s něčím kvalitním.

 

4. Publikační plán

I když to vypadá nudně, dobře postavený publikační plán buduje vaši značku. Lidé si zvyknout na to, že u vás je každé úterý nový zajímavý článek, video nebo akce. Nemusíte hledat nápady a nekonečně dlouho koukat na prázdnou stránku wordu. Máte plán a víte o čem psát. Navíc víte, pro koho píšete a kde a kdy to zveřejníte.  

Jak často chcete své klienty oslovovat. 5x denně nebo jednou týdně? Na koho budete cílit? Kde budete svůj obsah propagovat? Kdo vám bude obsah psát? Budete sdílet obsah jiných lidí? Jak si spolupráci představujete? 

 

5. Obsahový marketing potřebuje čas

Lidé si někdy myslí, že návštěvník přijde na jejich web, přečte si dobrý článek a nakoupí. Tak to většinou není. Lidé na váš obsah narazí několikrát, a když se jim bude líbit, zapamatují si vás a oblíbí. A teprve když sami budou potřebovat to, co vy nabízíte, vzpomenou si na vás. Tento proces může trvat celé měsíce nebo i roky. Obsahový marketing není vhodný, když potřebujete rychle prodat, ale je skvělý, když chcete dlouhodobě budovat prosperující značku.

6 kroků prodeje u obsahového marketingu

6. Mýtus „co je dobré se sdílí samo

Kvalitní obsah se sdílí sám? Asi tak, jako se dobré zboží samo prodává. Může se vám to povést, ale vážně chcete sázet na to, že budete 1 z 1000? Jen minimum obsahu se šíří bez další propagace, bez už vybudované komunity. Naopak, pokud víte jak svůj obsah propagovat, kdy a kde ho sdílet, dosáhnete mnohem většího úspěchu.

Své články si nasdílejte sami. A zvykněte si sdílet je pravidelně na sociálních sítích, v zájmových skupinách, na blozích, v diskuzních skupinách. Najděte lidi, kteří o vašem tématu píší, mají mnoho fanoušků a dejte jim o svém článku vědět. Budujte si vlastní síť, naučte si své lidi sdílet vaše články. 

 

7. Pozice ve vyhledávání

Kvalitní obsah zvyšuje pozice ve vyhledávačích. Vyhledavače milují kvalitní a originální obsah. Ovšem ne každý obsah se dostane na první stránky. Alergicky reagují na přeoptimalizované texty, naopak si potřebujete pohlídat to, že vyhledavač pochopí o čem váš článek je a bude jej zobrazovat na správná klíčová slova. Vyhledavače jsou chytré a některé chytřejší než chytré. Co vám projde na Baidu, nemusí projít na Seznamu a Google to může přímo penalizovat. 

 

8. Obsah, který prodává

Kvalitní obsah, kterým se trefíte do potřeb vašich čtenářů, funguje jako bankomat. Zveřejníte nový článek a přijdou objednávky.  Pokud to tak taky chcete mít, potřebujete si nejdřív promyslet pár věcí:

Uvědomte si pro koho je váš web užitečný.  Co od svých stránek chcete? Jsou určené k prodeji nějakého zboží nebo služby? K propagaci vás, vaší značky? Co chcete s vašim webem dokázat? Jak ideálně funguje? Co zajímá vaše čtenáře? Co řeší? Co neřeší, ale chtěli by?

 

9. Nežeňte se za perfekcionismem

Váš obsah nemusí být perfektní. Stačí, když budete dostatečně kvalitní. Lidé vám většinou odpustí nějakou tu chybku a dají přednost aktuálnímu obsahu napsanému "jejich jazykem", před obsahem formálně sice dokonalým, ale napsaným nevhodným tónem.

 

10.  Myslete komplexně

Obsah kraluje internetu, ale je chyba zaměřit se čistě na něj. Naopak čím lépe začleníte svůj obsahový marketing do svého unikátního marketingového mixu, tím lépe pro vás. Skvěle se doplňuje kvalitní obsah a SEO, velmi výhodná může být i propagace kvalitních článků pomocí reklamy.

Reference

 
 
Home Marketing Obsahový marketing Desatero obsahového marketingu

Ve spojení

Kontaktujte nás

Domluvte si s námi schůzku nebo nechte kontakt a my se vám ozveme!