Obsahový marketing a jeho historie

Obsahový marketing - Content marketing

Obsahový marketing kraluje internetu. A jeho historie je ohromně zajímavá. Víte, jak se mýdlo dostalo do mýdlové opery nebo proč je lego tak oblíbené i přes množství konkurentů? 

Seznamte se s největšími génii a milníky historie obsahového marketingu a obsahových strategií!  Kdo pozná historii obsahového marketingu, v mnohém se poučí i pro dnešek. Koneckonců, průkopníci obsahového marketingu vydělali pohádková bohatství a založili společnosti, které přetrvaly dodnes!

 

Co je obsahový marketing

Kdo se o marketing zajímá, pravděpodobně se již kolem roku 2008 až 2009 setkal s pojmy jako obsahobsahový marketingobsahová strategiecontent marketing nebo aspoň copywriting

Kvalitní obsah byl vždy důležitý, ale v posledních letech je to stále jasněji vidět. Vyhledávače jsou závislé na přízni uživatelů a ti chtějí rychle a snadno najít cokoli hledají. Roste množství webových stránek, profilů na sociálních sítích a zajímavých věcí, které je možno na internetu dělat. 

Google připomíná spíše umělou inteligenci, než jen tupý algoritmus. Čím dál přesněji dokáže vyhledat relevantní obsah pro konkrétního hledajícího a rozpoznávat pokusy o manipulace s výsledky hledání. Kdo není schopen nabídnout kvalitní odkaz, je odkázaný na placenou reklamu, akce, slevy a další, sice účinné a rychlé, ale dost drahé a krátkodobé metody.

 

Definice obsahového marketingu inspirovaná Copybloggerem:

Obsahový marketing je promyšlené vytváření a sdílení kvalitního obsahu zdarma.  Přitáhne návštěvníky a postupně je pomůže změnit na zákazníky a ty na vracející se klienty. Zveřejňujte užitečný nebo zábavný obsah týkající se toho, co prodáváte, a lidé vás budou znát, budou vám věřit, mít vás rádi a budou s vámi chtít obchodovat. 

 

Historie obsahového marketingu

Content Marketing Historie

1732 - Benjaming Franklin publikuje almanach Poor Richard's Almanack, prodáno 10 000 kopií za rok.

1801 - Pařížské knihkupectví Librairie Galignani používá k podpoře svého podnikání obsahové strategie. Otevírá čítárnu, tvoří vlastní knihy a vydává noviny s články vlivných autorů. 

1861 - Samuel Wagner vydává dosud vycházející časopis American Bee Jounal

1867 - The Hartford Steam Boiler Inspection and Insurance Company vydává pro své zákazníky firemní bulletin The Locomotive.

1882 - Thomas Edison svou genialitu prokazuje i při využívání obsahových strategií. Vydává The Edison Electric Lighting Company Bulletin, který označuje jako "přísně tajný". Bulletin uniká do médií, rychle si získává popularitu i v zahraničí a přispívá k šíření povědomí o prospěšnosti elektrického světla.

1887 - Nakladatelství Scribner's vydává na podporu prodeje svých knih Scribner's Magazine, který začíná konkurovat tehdy už známým Harper’s Monthly a Atlantic Monthly. Magazín se prosadil i díky tomu, že umožňoval nahlédnout do soukromí v něm přispívajících autorů jako byli John Thomason, Clarence Cook, či president Theodore Roosevelt.

1888 - Johnson & Johnson vydává publikaci Modern Methods of Antiseptic Wound Treatment a zdarma ji šíří mezi zdravotníky. Brožura se stává předním pojednáním o antiseptické chirurgii a pomáhá prodejům snadno použitelných, masově vyráběných sterilních obvazů.

1895 - společnost John Deere vydává pro své zákazníky magazín The Furrow. Do roku 1907 se náklad časopisu dostává na 500 000 kusů. V současnosti je magazín vydáván ve 115 zemích, 14 jazycích a s nákladem 1,5 milónu kusů je nejčtenějším farmářským časopisem na světě.

1900 - výrobci pneumatik, bratři Michelinové, původně k příležitosti Světové Výstavy v Paříži tisknou a poté zdarma rozdávají svého průvodce Michelin, který pomocí i pro turisty snadno pochopitelných piktogramů pomáhá řidičům nalézt parkování, benzínové pumpy, kvalitní ubytování i restaurace. 

1904 - po nepříliš úspěšné snaze prosadit se reklamou v dámských časopisech, zaměstnává výrobce želé Jell-O armádu obchodníků, aby zdarma distribuovali knihu jednoduchých a levných receptů na želatinové pochoutky. Pionýrská obsahová strategie slaví úspěch a v roce 1906 dosahuje společnost tržeb přes 1 milion dolarů.

1924 - Obchodní řetězec maloochodů Sears spouští přes svou charitativní organizaci Sears Roebuck Agricultural Foundation rádiovou stanici WLS. Zde v průběhu deflační krize pomáhá farmářům "farmařit, prodávat a žít lépe"

1930 - Procter & Gamble v rádiu propaguje svá mýdla a čistící prostředky pomocí zábavných programů pro ženy v domácnosti. Seriál Ma Perkins o mladé, sympatické vdově, která s pokorou, láskou a moudrostí snáší finanční i rodiné problémy, v čemž jí pomáhá prací mýdlo Oxydol, si získává velkou popularitu a je hrán 27 let. Rodí se mýdlové opery.

1968 - Společnost Weight Watchers se propaguje emocionálním přístupem, příběhy úspěchu zakladatelek, kterým se podařilo zhubnout, i myšlenkami, že "člověk tloustne, protože se cítí osamělý" a "hubnutí je celoživotní úkol". Inspiruje tisíce lidí a ze zakladatelek se stávají milionářky. Je vydán Weight Watchers Magazine, jeden z prvních spotřebitelských časopisů, který je distribuovaný v novinových stáncích i supermarketech a je zaměřený spíše na tématický obsah než na přímou propagaci.

1950 - 1980 Custom publishing, kterým se v angličtině dříve označovalo to, co je nyní chápáno jako obsahový marketing, získává pevnou pozici v marketingových strategiích velkých společností a běžně se šíří pomocí masmédií.

1987 - LEGO uvádí na trh časopis Brick Kicks (nyní LEGO Club). Jednoduchost lega svádí k napodobování. V roce 1983 vypršel patent a na trhu se objevuje mnoho levných kopií. Aby se odlišil od konkurence, vyvíjí LEGO integrovaný marketing a pro každou sérii hraček vytváří mikrostránky a obklopuje ji příběhy, zápletkami a časem i filmy a online hrami.

2001 - O obsahovém marketingu začíná jako první psát Joe Pulizzi, který se dá považovat za otce pojmu content marketing, česky obsahový marketing.

2001 - Johnson & Johnson od eToys za 10 miliónů dolarů získává a dále úspěšně rozvíjí webové stránky BabyCenter, zaměřené na zdraví a rodinu. Jde o jeden z prvních případů, kdy společnost obsahovou platformu s již vybudovanou komunitou kupuje, místo aby vybudovala vlastní. 

2004 - Sherwin-Williams, společnost vyrábějící stavební materiály, barvy a nátěry, vydává časopis o grafickém designu cílený na návrháře a architekty STIR. Časopis získává mnoho oborových cen a společnost Sherwin-Williams se řadí mezi nejpoužívanější a nejznámější značky v Severní Americe.

2004 - Microsoft spouští první firemní blog a komunitní stránku Channel 9. Blog umožňuje nahlédnout zákazníkům do komunikace mezi vývojáři a nabízí neformální tón, video kanály, diskuze, podcasty, screencasty a rozhovory. 

2006 - Výrobce mixérů Blendtec nahrává první sérii videí Wil It Blend?, která na YouTube získává 235 miliónů shlednutí a 910 tisíc odběratelů. Neotřelá virální marketingová kampaň představuje schopnosti mixérů pomocí show, ve které zakladatel Blentecu Tom Dickson zkouší rozmixovat neobvyklé věci. 

2007 - American Express startuje OPEN fórum, které pomáhá růst malým podnikům tím, že jim poskytuje online informace a pomoc expertů. Fórum je ukázkovým příkladem úspěšného obsahového marketingu, jeho návštěvnost překračuje milión návštěvníků měsíčně a pro AmEx se stává jedním z hlavních zdrojů k získávání nových uživatelů platebních karet.

2010 - Je spuštěn Content Marketing Institute, jeden z nejlepších zdrojů informací o obsahovém marketingu.

2011 - L'Oréal kupuje MAKEUP.com a spouští ho jako obsahovou platformu, založenou na obsahu od vlastních editorů i síti vlogerů. Přitahuje módní Youtuberky jako jsou Michelle Phan a Eva Gutowski. Díky množství přispěvatelů a propojení se sociálními sítěmi, zejména Pinterestem, dokáže pokrýt řadu odlišných módních stylů, obsáhnout tisíce long tail klíčových frází, zaujmout zákazníky ve fázi zjišťování informací a mění tvář online marketingu v oblasti módy

2012 - Intel vydává digitální magazín Intel IQ, určený pro technicky orientované mladé lidi. Časopis je těsně propojen se sociálními sítěmi a využívá poznání, že: "obsah je král, ale nezáleží na tom, jak dobrý je váš obsah, pokud nemáte strategii, jak ho distribuovat správnému publiku." Během několika let se Intel IQ rozrůstá na vlivné médium se 160 přispěvateli, které vychází v 15 jazykových mutacích, 20 zemích světa a má přes 3 milióny návštěvníků měsíčně. 

2013 - Red Bull Media House expanduje a jen za tento rok produkuje 20 krátkých filmů z oblasti extrémních sportů a adrenalinových kousků, které posilují vědomí, že "Red Bull vám dává křídla". Red Bull do dnešní doby patří k lídrům obsahového marketingu a jak uvedl jeho zakladatel: "Red Bull je mediální společnost, která shodou okolností prodává energetické nápoje."

 

Reference

 
 
Home Marketing Obsahový marketing Obsahový marketing a jeho historie

Ve spojení

Kontaktujte nás

Domluvte si s námi schůzku nebo nechte kontakt a my se vám ozveme!